PC Inspector File Recovery 4.x

Witam chciałem wam przedstawić jeden z najlepszych darmowych programów do odzysku danych: PC Inspector File Recovery 4.x.
Nie instalujemy go na dysku z którego chcemy odzyskać dane bo doprowadza to do zatarcia (nadpisania) danych program instalujemy na innym dysku najlepiej też nie odzyskiwać danych z dysku z którego zostały utracone, a z jego kopii.
Po zainstalowaniu uruchamiamy program i wybieramy język polski następnie ukazuje się nam główne okno programu:1) Pierwsza opcja to takie sprawdzenie na szybko czasem odnajduje niedawno skasowane pliki.

Wybieramy 1 opcje.
Teraz mamy okno wyboru dysku /partycji wybieramy miejsce z którego chcemy odzyskać dane. Jeśli nie jesteśmy pewni wyboru jest opcja podglądu.Po wybraniu dysku lub partycji szukamy usuniętego pliku w folderze skasowane.Zaznaczamy i zapisujemy go na innym dysku wybierając: Zapisz w... z menu Obiekt.
Jest możliwość wyszukania utraconego pliku – opcja: Znajdź z menu Obiekt.
Jeśli go nie ma w skasowanych wybieramy opcje 2.

2) Opcja druga to już skanowanie dysku w poszukiwaniu usuniętych plików.

Wybieramy ją tak jak i pierwszą czyli zaraz po uruchomieniu programu i podaniu języka. Nazywa się „znajdź utracone dane”.
Następnie wybieramy miejsce z którego chcemy odzyskiwać (dysk lub partycje)Następnie pokaże nam się okno w którym możemy określić zakres skanowania dysku jeśli nie mamy pewności gdzie znajduje się plik najlepiej nic nie zmieniać by sprawdził cały obszar.
Po zakończeniu skanowania sprawdzamy w folderze: Utracone co zostało znalezione.Dysk został wymazany szybkim formatowaniem
Wykonujemy 2 pierwsze operacje tylko przy zapisywaniu wybieramy opcje "no FAT" bo fat szybki format.

3) Opcja trzecia to wyszukanie dysków logicznych

Wybierz 3 opcje " Znajdź utracony dysk" Następnie wybierz dysk fizyczny, który zawiera utraconą partycję i kliknij przycisk Znajdź dyski logiczne...Pokaże nam się okno do ustalenia zakresu najlepiej nic nie zmieniaćPo zakończonym przeszukiwaniu wybieramy go z zakładki dysk logiczny,
Często jest tak ze program znajdzie więcej dysków logicznych niż było wcześniej więc zaleca się użycie podglądu w celu wybrania właściwego dysku.
Zawartość wybranego dysku jest w folderze Główny.Zaznaczamy i zapisujemy go na innym dysku wybierając: Zapisz w... z menu Obiekt.
Jest możliwość wyszukania utraconego pliku – opcja: Znajdź z menu Obiekt.

Jak się zachować gdy utracimy dane

Jeśli utracimy lub skasujemy dane z dysku nie należy zamykać systemu Windows, a odłączyć zasilanie komputera ponieważ przy zamykaniu systemu na dysku są zapisywane pliki i mogą nadpisać nam utracone dane co uniemożliwi ich odzysk. Nie wolno też przy uruchomianiu Windows sprawdzać dysków koniecznie trzeba to anulować nie wolno tez używać defragmentacji bo też skończy się to nadpisaniem utraconych lub skasowanych plików.
Najlepszym wyjściem po utraceniu danych jest wykonanie kopii po sektorowej dysku od razu gdy to tylko możliwe.